Moritanya Bayrağı Açıklaması

 

Moritanya bayrağı ilk kez 1 Nisan 1959 yılında ülke Fransa’dan bağımsızlığını aldıktan sonra göndere çekilmiş ve bugün ki hali ile hala kullanılmak da olan bayrak resmi şekilde bayrak kanuni ile koruma altına alınmıştır. Bayrak rengi olanak yeşil renk ve sarı renk olarak tasarlanmış ve günümüzde hala kullanılan bayrak olarak gönderi süslemektedir. Moritanya Bayrağı Anlamı bayrak zümrüt yeşili bir zemin üzerine altın sarısı hilal ve beş köşeli yıldızın süslediği bir bayrak olmuş ve yeşil rengin anlamı ise Afrika Kıtasını ve bu kıtada yaşayan halkı temsil etmektedir. Sarı renkli hilal ve yıldız ise dini inançları olan Müslümanlığı simgelemektedir,

Moritanya Bayrağı Resmi bayrak boyutları ise 2,3 olarak kullanılmaktadır. Devlet arması ise daha sonra işlenmiş ve Moritanya tarafından resmi olarak kullanılan arma olarak işlem görmüştür. Arka daire içinde yine yeşil tabanlı olarak dizayn edilmiş ve ortasında ise yine hilal ve beş köşe yıldız yerleştirilmiştir. Hurma ağacı ve darı bitkisi amblem olarak armaya yerleştirilmiş ve ülkenin ekonomisinde ne kadar önemli bir yer tutuğu gösterilmiştir. Dairenin dışında oluşturulan ikinci dairede ise ülkenin adı Arapça ve Fransızca yazılmıştır. 1880 yılında Fransa’nın sömürgesine giren ülkede daha sonra çıkan iç çatışmalar yaşanmış ve ülke Fransa’dan bağımsızlığın geri kazanmıştır.

Moritanya 28 Kasım 1960 yılında bağımsızlığın kazandıktan sonra bayrağın göndere çekmiş ve bayrak üzerinde bu güne kadar hiçbir oynama yapılmadan kullanılan bayraklardan bir olmuştur.  Moritanya Bayrağı Açıklaması ile en büyük 29 ülke arasında yer alıyor ve ülkenin iç çatışmaları hala devam ediyor. Bayrak daha sonra çıkartılan bayrak yasası ile koruma altına alınmış ve yırtılan, yıpranan bayrağın yerine boyutlarında ve renklerinde oynama olmadan yenisi göndere çekilmesi kararı alınmıştır.  Armalı bayrak ve ulusal bayrak devlet dairelerinde birlikte kullanılmakta ve çoğu zaman ise saten üzerine işlenen armalı bayrağı devlet büyükleri ve özel günlerinde kullanılmaktadır. Ulusal bayrak diğer ülkelerin bayrakları gibi göklerde kendi ülkesini temsil etmek de ve her ülke bayrağı gibi gerekli saygıyı görmektedir.

Nijer Bayrağı

Myanmar Bayrağı