Namibya Bayrağı Açıklaması

 

Namibya bayrağı 21 Mart 1990 yılında göndere çekilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak baş renk olarak dizayn edilmiş ve bayrağın üstüde mavi, sarı, beyaz, kırmızı ve yeşil renk olarak kullanılmıştır. Bayrak sol köşeden başlayarak sağa uzanan bantlar şeklide şekillendirilmiş ve renkler sırası ile bayrağa yerleştirilmiştir. Bayrağın her iki köşesinde üçgen oluşturan çapraz çizgiler ile sırası ile mavi renk göndere çekilen kısma yerleştirilmiş, beyaz renk ve kırmızı renk üçgeni belirtmekte kullanılmış bayrağın dalgalanan kısmına ise yeşil renk gelmiştir. Namibya Bayrağı Anlamı ise mavi renk ülkenin kıyılarının bulunduğu okyanusu temsil ederken beyaz renk barışı simgelemek izin kullanılmıştır.

Namibya Bayrağı Resmi kırmızı renk ise barışı temsil ederken bayrağın dalgalanan kısmında yer alan yeşil renk ise toprağın verimin ve ülkenin doğasını ifade etmek de kullanılmış ve mavinin üstüne yerleştirilen on iki ışınlı güneş ise yaşam sevincini ve ülkede yer alan on iki etnik grubu temsil etmektedir. Aynı zamanda bu ışınlar ülkede yaşayan tüm etnik grupların aynı eşit haklara sahip olduğun vurgulamakta ve herkesin değerinin aynı ölçüde olduğu göstermektedir. Nambiya Milli Alt Komitesi bayrağın bu şekilde olmasına kara vermiş ve bayrak bu en son şekli ile göndere çekilmiştir. Nambiya 1990 yılına kadar Güney Batı Afrika ülkesin yönetimde bulunmaktaydı.

Bayrak kanunu ile koruma altına alına bayrak Namibya Bayrağı Açıklaması ülkesini öve ulusunu renkleri ile temsil etmek üzere diğer ülke bayrakları ile birlikte kullanılmakta ve gönderde kendi yerini almaktadır. Bayrak yıprandığı ve bozulduğu zaman renkleri ve bayrakları asla değişime uğramadan yenisi ile değiştirilmek zorunda ve diğer ülkeler gibi sadece görevlileri tarafından gönderden indirilebilmektedir. Devlet armalı bayrağı ise sadece özel törenlerde ve devlet büyüklerin karşılamakta da kullanılıyor ve bayrak Güney batı Afrika Halk Örgütü bayrağı renkleri ile aynı renkte olup sadece Nambiya bayrağında bir fark ise altın sarısı renkler ile işlenen güneş simgesinin diğer bayrağın da yer almamıdır. Bayrak kendi ülkesini ve ulusundan gerekli manevi saygıyı görerek gönderde dalgalanmaktadır.

Norveç Bayrağı

Nauru Bayrağı