Nijer Bayrağı Açıklaması

 

Nijer bayrağı 23 Kasım 1959 yılında kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Fransa sömürgesinde olduğu dönemlerde kabil edilen bayrak Nijer’yanın 1960 yılında bağımsızlığın kabul etmesi ile göndere çekilmiş ve öz el bayrak yasası ile koruma altına alınmıştır. Bayrak üç ana renkten meydana gelmiş ve üç yatay şeritle temsil edilmiştir. En üst renk olarak turuncu tercih edilirken ortaya beyaz renk gelmiş ve yeşil renk sıralamada en alt kısma yerleştirilmiştir. Bayrağın tam ortasında beyazın üstüne turuncu daire şeklinde bir simge yerleştirilmiştir. Nijer Bayrağı Anlamı ise turuncu renk ülkenin yarısını kaplayan Sahra Çölü’nü temsil etmekte.

Nijer Bayrağı Resmi beyaz renk ise saflığı ve temizliği ifade etmek de ve yeşil renk ise Nijar ülkesinin yeşil doğa örtüsünü temsile etmektedir. Turuncu daire ise ülkenin tarımını ve güneşi temsil etmek için bayrağın tam ortasına yerleştirilmiştir. Ülkenin bağımsızlığı için ulusun her zaman hazır olduğunu ve en ufak bir olayda hemen birlik ve beraberliğin sağlanacağın belirtmektedir. Bayarak boyutları ile Fransa sömürgesinde olduğu Fildişi Sahilleri bayrağına renkleri ile benzemekte ve bayrak boyutları bilinmemektedir. Bayrak resmi olarak koruma altına alınmış ve yeni bayrak yapılandırılırken bayrağın rengine ve simgelerine sadık kalınması gerekmektedir. Bayrağı yine göndere görevlileri çekebilir. Nijer bayrağı da bugün aynı şekli ile ulusunu gönderde temsil etmektedir.

Daha sonra devlet armalı bayrak yapılmış ve devlet arması beyaz zemin üzeride altın sarısı renkler ile Nijer halkı için çok önemli olan boynuzlu inek başı resimlendirilmiş ve üstüne on yedi ışınlı güneş simgesi yerleştirilmiştir. Armanın sol tarafına yerleştirilen iki kılıç ortasına mızrak gelmiş ve kılıçların tutulduğu yerde haç simgesi yerleştirilmiştir. Sağ tarafta ise iç sivri mızrak gözem çarpmakta. Nijer Bayrağı Açıklaması armada dört tane Nijer bayrağın renkleri ile yerleştirilirken altın sarısı uçları hem solda hem de sağda gökyüzüne doğru akar işlenmiş ve her daim ülkesini korumak üzere olan bir ulus olduğunu simgelenmiştir. Armalı bayrak özel törenlerde ve devlet dairelerinde kullanılmakta ve ulus manevi saygıyı bayrağına göstermektedir.

Nepal Bayrağı

Moritanya Bayrağı