Nijerya Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak göndere 1 Ekim 1960 tarihide çekilmiş ve resmi olarak bayrak ulus bayrağı olarak ülkesini temsil etmeye başlamıştır. Bayrak iki ana renk den meydana gelmiş ve yeşil ve beyaz dengi dikey olarak kullanmışlar ve üç eşit parça halinde tasarlanmıştır. Nijerya bağımsızlığını kazandıktan sonra yapılan yarışma sonucunda bayrağın tasarımı ortaya çıkmış ve bir Nijeryalı gencin tasarımı ola bu bayrak renkleri ve boyutları ile kabul edilmiştir. Bayrak boyutları 1,2 olarak kabil görmüştür. Nijerya Bayrağı Anlamı bayrağın göndere gelen tarafına yerleştirilen yeşil renk aynı zamanda dalgalanan tarafına da denk gelmekte ve ortaya beyaz renk hâkim olmaktadır. Direk tarafında yer alan yeşil renk tarım alanlarını ve doğasını temsil ederken beyaz renk ise barışı ve dostluğu ifade etmektedir.

Nijerya Bayrağı Resmi Bayrağın dalgalanan tarafında olan yeşil renk ise ülkenin daha ileri gideceğini ispat etmektedir. 1959 yılında kabul gören bayrak 1 Ekim 1960 tarihinde İngiltere’den bağımsızlığını almış ve bayrak göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak yasası ile korumla altına alınan bayrak da diğer ülkelerin bayrağı gibi göndere sadece görevlileri tarafından yerleştirilebilir ve yıpranmış, bozulmuş bayrağın yerine yenisi orijinal boyutların dışına çıkmadan ve bayrağın dokusu bozulmadan yerinde tasarlanması ön görülmüştür. Bayrağa kesinlikle ulusun manevi saygıyı göstermesi istenmiştir.

İngiltere sömürgesinde olduğu dönemlerde mavi üstünde tam göndere gelen kısımda İngiliz bayrağı yerleştirilmişken dalgalanan kısma ise kırmızı yuvarlak içinde yeşil renk beşgen yıldız yerleştirilmiş ve tam ortasına kral tacı yerleştirilmiş ve altına “Nıgerıa” yazısı yazılmış ve bayrak bağımsızlığını alana kadar Nijarya’nın bayrağı olarak kalmıştır. Nijerya Bayrağı Açıklaması daha sonra bayrağa eklenen devlet arması olan bayrak devlet dairelerinde kullanılmaya başlanmış ve aynı zamanda özel kutlamalarda da kullanılan bayrak arması ise iki beyaz atın ortada tuttuğu siyah renkte kalkan ve kalkanın üstünde kırmızı renk de yer alan kartal figürü ile simgelenmiştir.  En alta ise ülkeni ne kadar yeşil ve bereketli doğası olduğu işlenmiştir. Bayrak şu anki hali ile gönderi süslemekte ve ülkesini temsil etmektedir.

Orta Afrika Bayrağı

Nikaragua Bayrağı