Nikaragua Bayrağı Açıklaması

 

27 Ağustos 1971 yılında göndere çekilen bayrak hala aynı ölçülerde ve renklerde günümüzde kullanılan bayrağın aynısı olup bayrak üç eşit yatay şeritten mavi. Beyaz ve mavi olarak tasarlınmış ve en üste gelen mavi renk olmuş ve ortala beyaz renk yerleştirilmiştir. En son renk tekrar mavi olarak yerleştirilmiş ve bayrağın tam ortasına beyaz rengin üzerine simge yerleştirilmiştir. Nikaragua Bayrağı Anlamı ise İki şerit mavi Pasifik Okyanusu ve Karayıp Deniz’ini ifade ederken,  beyaz renk ise barışı ve sadakati temsil etmesi için bayrağa yerleştirilmiş renklerdir. Bayrak benzerliği ile Amerika birleşik Vilayetleri bayrağına benzemekte ve o bayraktan esinlenerek tasarlandığı düşünülmektedir.

Nikaragua Bayrağı Resmi bayrağın ortasına yerleştiren devlet armasında ise eşkenar üçgen eşitliği simgeler ve üçgen içine yerleştirilen Nikaragua Federasyonun temsil eden beş adet volkan bulunmaktadır. Kırmızı bir kep ve beyaz ısınlar ile süslenmiş gökkuşağı temsil etmektedir. Ülke 1821 yılında ispanyadan kazanmış ve Orta Amerika Birleşik Vilayetler Birliği üyesi olarak birliğe katılmış daha sonra Federasyonun dağılması ile ülke bağımsız olarak yönetilmeye başlanmıştır. Ülke bayrağı 1823 yılında kabul edilmesine rağmen 1824 de renkleri ve konumu aynı kalmış şartı ile devlet arması değiştirilip yerine oval bir arma koyulmuş ve üçgen içinde yine beş volkan ve güneş simgesi yerleştirilmiş.  En üste ise defneyaprağı sol tarafa, beş defneyaprağı sağa tarafa yerleştirilerek beş federasyon eyaleti bayrak belirtilmiştir.

Ülke bu bayrağı 1854 yılına kadar bu bayrak gönderde kalmış ve bayrak en son hali ile göndere çekilmiş ve kullanılmaya başlanmış ve bayrak kanunu ile korunan bayrak yırtılma ve yıpranma durumunda sadece bayrak görevlisi tarafından göndere çekilebilir ve yenisi yapılacağı zaman boyutlarına ve rengine sadık kalınarak dizayn edilmeli ve ulusu her zaman bayrağı gerekli saygı göstermelidir. Bayrak hiçbir zaman kötü amaçlar uğuruna kullanılamaz ve yazılı ya da sözlü olarak hakarete maruz kalamaz. Bugün ki şekli ile gönderde kendi ülkesini temsil eden bayrak Nikaragua Bayrağı Açıklaması ile dalgalanmakta 1971 yılından bu yana değişime uğramadan kullanılan tek bayrak olmuştur.

Nijerya Bayrağı

Niue Bayrağı