Panama Bayrağı Açıklaması

 

Panama bayrağı il kez 3 Kasım 1903 yılında kabul edilmiş bayraklardan biridir ve şu anda kullanılan bayrak iki kez değişime uğramış ve şimdi son kullanılan halini alarak göndere çekilmiştir. Bayrak üç renk olarak hazırlanmış ve beyaz, kırmızı ve mavinin hâkim olduğu tasarımı ile yatay ve dikey olarak dört eşit parça şerit halinde kullanılmıştır. Panama Bayrağı Anlamı bayrağın gönder tarafına gelen kısımda üst zemin beyaz olarak kullanılırken alt zeminde mavi renk hâkim olmuş ve yine bayrağın dalgalanan kısmında ise bu kez sağ üst köşeye kırmızı renk gelirken alt köşeye ise beyaz renk gelmiştir. Bayrağın gönder kısmında solda beyaz rengin üstüne gelen mavi beş kenarlı yıldız işlenmiştir.

Panama Bayrağı Resmi bayrağın dalgalana beyaz kısmında görülen ve kırmızı olarak işlenen beş kenarlı bir yıldız bulunmaktadır. Bayrakta kullanılan beyaz renk barışı ve dostluğu simgelerken, mavi renk muhafazalık ve kararlığı simgelemiş ve kırmız renk ise ülkede bulunan liberalleri simgeleme ve dökülen kanları göstermek için bayrağa işlenmiştir. Göndere yakın yerde duran mavi yıldız ve dalgalanan kısımda bulunan kırmızı yıldız panama da bulunan iki siyasi partiyi göstermekte kullanılmıştır. Bayrak çıkan yasalar gereği koruma altına alınmış ve en son bugünkü hali ile kullanılmaktadır. Boyutları ve rengi aynı kalmak zorunluluğu getirilmiş ve renginde ve bayrağın şeklinde oynama yapmak kanunlar ile yasaklanmıştır.

1903 yılında panama bayrağı ilk hali ise renkler aynı olmak şartı ile göndere yakın olan yende mavi renk ve yatay şerit’in altında beyaz renk kullanılmıştır, bayrağın dalgalandığı tarafta ise üst tarafta beyaz renk varken alt zeminde kırmızı kullanılmıştır.  Yıldızlar ise mavi olan gönderin alt kısmında beyaz üstünde kalmış kırmızı yıldız ile dalgalanan beyaz kısımda görülmektedir. Bayrak daha sonra bu halinden çıkmış ve bu anda kullanılan şekli ile göndere çekilmiştir. Panama Bayrağı Açıklaması son hali ile ülkesini temsil etmek de ve diğer ülke bayrakları ile birlik de kendi ülkesini göklerde temsil etmektedir. Her ülke bayrağı gibi panama bayrağı da manevi saygıyı hak eden bayraktır.

Palau Bayrağı

Papua Yeni Gine Bayrağı