Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine Bayrağı Açıklaması

 

Ülke bayrağını göndere 1 Temmuz 1971 yılında çekmiş ve Avustralya sömürgesi iken 16 Eylül 1975 yılında bağımsızlığını ilan etmiş bir ülke olmuştur. Ülke bayrağını tasarımını bir yarışmada belirlemiş ve tasarımı sanat öğretmeni olan Susan Karike isimli bir bayan tarafından yapılmış ve hükümet görevlileri ve kamuoyun işbirliği ile bayrak tasarımdan geçmiş ve bugün hala bu bayrak kullanılmakta ve ülkeyi temsil etmektedir. Bayrak üç renk kullanılarak tasarlanmış ve siyah, beyaz ve altın sarısı renklerden meydana gelmiştir. Papua Yeni Gine Bayrağı Anlamı ise çapraz yerleşimli bayrak iki üçgen şeritten meydana gelmiştir. Bayrağın üst tarafı kırmızı renk üçgen ile alt üçgen ise siyah olarak simgelenmiştir.

Papua Yeni Gine Bayrağı Resmi siyah rengin üstüne yerleştirilen ve beş tane büyük beşgen yıldız ve bir tane küçük beşgen yıldız beyaz olarak işlenmiştir. Kırmızı rengin üstüne ise ülkenin sembolü olan cennet kuşu işlenerek bu kuşun ülke halkı için en kadar kutsal olduğu tüm dünya ülkelerine ispat edilmiştir. Yıldızlar Güneş Haçı yıldız kümesini temsil ederken siyah ve kırmızı renkler Papua Yeni Gine milli renklerini kıyafetleri olup bu renklerde bayrağı tamamlamak için kullanılmış renkler olmuştur. Sarı cennet kuşu ise kanatların tam açması ile ülkenin özgürlük ve bağımsızlığını temsil etmek de ve cennet kuşu olarak kutsallı simgelemektedir.

Yine siyah renk üzerinde yer alan beş yıldız ise Alfa, Beta, Gama ve Delta takımyıldızların temsil ederken Güneş Haçı şeklinde dizilimi ise ülkenin dünya üzerideki kendi coğrafi durumunu anlatmaktadır. Papua Yeni Gine Bayrağı Açıklaması hala Avustralya himayesinde olan ülke bayrağında da bu ülkeye bağlı olduğunu yıldızlar ile simgelemekte ve ülkeye verdiği değeri bu şekilde göstermektedir. Ülkede cennet kuşunun öldürmek cezayı bir suç sayılmak da ve kişi hapse atılmaktadır. Ülkenin bayrağı olarak kabul gören bayrak üzerinde hiçbir oynama yapılmadan bugüne kadar kullanılan bayrak olmuş ve bayrak ülkesini diğer ülkeler yanında temsil etmektedir. bayrak şu anda yasalar ile korunmakta ve renginde ve boyutlarında oynama yapılamamaktadır.

Panama Bayrağı

Özbekistan Bayrağı