Peru Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak ilk kez 1820 yılında tasarımı ortaya çıkmıştır. Bayrak 25 Mayıs 1825 yılında resmi olarak göndere çekilmiş ve bu zaman kadar değişik şekillerde ve boyutlarda şekil alarak bu zaman kadar gelmiştir. Peru bayrağı iki renk olarak dikey şeritlerden meydana gelmiş bir bayrak olup cumhuriyetçi şerit formunda oluşturulmuştur.  Peru Bayrağı Anlamı ise ulus bayrağını armasını beyaz zemine yerleştiren ülke bayrakta tüm ülkenin zenginliğini simgeleyen oluşumları bayrağa yerleştirmiştir. Devlet armasında yer alan kırmızı renkte olan savaş bayrağı, ülkenin zenginlerini ifade eden Flora ağacı, Fauna ve Minaraller armaya işlenmiştir. Devlet bayrağı armasında ise her iki tarafında palmiye ve defne dalları ile çevrilidir ve arma bir çelenk ile süslenmiştir.

Peru Bayrağı Resmi her iki armada aynı olmasına rağmen sadece arada tek fark çelenk ile süslenen diğer armasındır. Ülke her iki bayrağını da kullanmakta ve bugüne kadar kullandığı birçok değişik bayrak bulunmaktadır. 1820 yılında ilk tasarlanan bayrak ise mavi zemin üzerinde hafif somurtkan bir insan yüzü olan ve 34 adet ışınlı bir güneş simgesi varken bayrak yeni düzenleme ile 1920 yılında dört üçgenini içine alan kırmızı ve beyaz renklerden oluşan bir bayrak tasarlamıştır.  Bayrağın tam ortasında devlet arması olarak üç tane volkan ve volkanların üstünde beş tane uzun ışın beş tane kısa ışınlı güneş resmi işlenmiştir.

Bu bayrak 1822 yılında yerini üç yatay şeritten oluşan ve beyaz zeminde yine bir güneş arması olan yeni bayrağa bırakmış ve 1823 e kadar bu bayrak gönderde kalmıştır. 1823 yılında ise bu kez bayrağın şeritleri dikey olarak inerken ana renkler aynı kalarak beyaz rengin yine ortasına güneş simgesi konulmuş ve en san bayrak 1825 yılında bugünkü kullanılan bayrak konumunu alarak resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Peru Bayrağı Açıklaması Bayrak artık bayrak yasası ile korunuyor ve boyutlarında ve renklerinde asla oynama yapılması yasaklanıyor. Bayrak yıprandığı, yırtıldığı veya bozulduğu anda gönderden alınıp yerine hemen yenisini konulması öngörülmüş ve bayrağa manevi saygı gösterilmesi istenmiştir.

Paraguay Bayrağı

Polonya Bayrağı