Saint Kitts ve Nevis Bayrağı Açıklaması

 

Karayip Denizinde bulunan ve iki adadan oluşan federal bir devlettir Saint Kitts ve Nevis, Leeward adalarının bir bölümünü oluşturur. Kuzey Amerika kıtası devletlerindendir. Ülke Aziz yani Saint Christopher ismi ile de tanınmaktadır. 19 Eylül 1983 tarihinde bağımsızlığını Büyük Britanya’dan alınca kendi bayrağını da göndere çekmiştir. Saint Kitts ve Nevis Bayrağı Anlamı ulusal bir yarışma açılarak belirlenmiştir. Edrice Lewis öğretmendir ve bayrak tasarımı yarışmasına gönderdiği dizayn bu ülkenin ulusal bayrağı olarak kabul edilmiştir. Bayrak üç eşit şeritten oluşmaktadır, sağ alt ve sol üst köşede bulunan şeritlerin kalınlığı aynıdır, sol taraf yani göndere çekilen taraf yeşil sağ taraf ise kırmızı renkli üçgenlerden ibarettir. Bayrağı çaprazlama olarak ortadan bölen şerit ise siyah renklidir ve kenarları ince sarı çizgilerle tamamlanmıştır. Bu siyah şeridin ortasına eşit mesafeli olarak yerleşmiş olan iki beyaz beş köşeli yıldızı görebilirsiniz.

Tabii ki bu şerit ve yıldızlar rast gele konmamıştır Saint Kitts ve Nevis bayrağına, her birinin ayrı anlam ve özelliği vardır. Saint Kitts ve Nevis Bayrağı Resmi kırmızı renkli üçgen, ülkede yaşanan köleliği ve sömürgeciliği sona erdirmek için verilmiş olan mücadelelerde askerlerin döktüğü kanı temsil eder. Yeşil üçgen kısım ülke topraklarını ve bereketi işaret etmektedir. Siyah olan şeritli kısım ise Afrika sembolüdür, bilindiği gibi Afrika kara kıta olarak anılır uluslar arası platformlarda. Siyahın etrafında uzanan sarı renkli şeritler de Karayip adaları üzerinde var olan ve kalıcı güneş ışıklarının simgesi olarak bilinmektedir.

Gelelim Siyah renkli kalın şeridin üzerinde yer alan iki adet beyaz renkli 5 köşeli yıldızlara: bunlar umudun ve bağımsızlığın, zorluklarla kazanılmış olan özgürlüğün, sembolleri olup ayrıca iki ayrı ada olan Saint Kitts ve Nevis’i temsl etmektedir. Saint Kitts ve Nevis Bayrağı Açıklaması olarak zaten renkleri gördüğünüz zaman aklınıza gelen ifadelerin doğru olduğunu görüyorsunuz. Kırmızı akan kan, siyah Afrika kıtası ve yeşil de verimli toprakların işareti olarak bu bayrakta da yerini almış, ek olarak da yıldızlarla süslenmiş.

Sahra Bayrağı

Saint Lucia Bayrağı