Samoa Bayrağı Açıklaması

 

Bağımsız bir devlet olarak bilinen Samoa, Büyük Okyanus’un güneyinde Pasifik adalar grubu içinde yer alan bir ada devletidir. 20. Yüz yılın başlarına kadar Alman Samoası olarak adını duyurmuş olan bu ülke 1914 ile 1997 yılları arasında Batı Samoa devleti adını almıştır. 1976 yılında ülkeyi Birleşmiş Milletler Örgütü Samoa adı ile tanıdı. Samoa bayrağı kırmızı zemin ve sol üst köşede bulunan ve üst tarafta olan koyu mavi kare şekilden ibarettir. Bu mavi rengin içinde ise 5 adet 5 köşeli beyaz renkli yıldızlar vardır. Samoa Bayrağı Anlamı ülkenin bulunduğu coğrafi konumdan ve yaşanmışlıklarından çıkarılmaktadır.

Bayrağın sol tarafında yani göndere çekilen bölümünün üstünde yer alan mavi karenin içindeki 5 beyaz yıldız, güney yarım kürede bariz bir biçimde görülen ve adına Güney Haç Takım yıldızı denilen bir yıldız kümesini anlatır. Samoa Bayrağı Resmi içinde bu yıldızların isimlerini de saymak olası, Alfa, Beta, Gama, Delta ve en küçük yıldız temsilen ve en az parlayan da Epsilon yıldızıdır. Yıldızların beyaz renkte oluşları aynı zamanda saflığın ve temizliğin de bir işareti olarak görülmektedir. Ayrıca dikkatli gözlerden kaçmayacaktır ki bu yıldızların dizilim haç şeklindedir, ülkenin coğrafi konumunu belirtir.

Bayrağın kırmızı zeminli oluşu cesaret unsuru olarak kullanılmıştır. Yıldızların içinde bulunan mavi renk de özgürlüğün anlatımı olarak bayraktaki yerini almıştır. Samoa bayrağı 24 Şubat 1949 tarihinde kabul edilerek göndere çekilmiştir. Bayrağın ilk tasarımı 1948 yılında yapılmış olup 5 değil 4 yıldızı vardı. 1949 Şubat’ında 5. Yıldız da eklenerek bayrağa son şekli verilmiştir. Samoa Bayrağı Açıklaması görüldüğü üzere ülkenin coğrafi konumu ile doğrudan doğruya ilintili. Yakın komşusu olan ve bir süre onun egemenliği altında yaşayan Yeni Zelanda ile olan yakınlıkları da bayrağın üzerinde ve renklerinde görebilirsiniz. Bilindiği gibi ülke 1997 yılında adını Batı Samoa olmaktan çıkarıp sadece Samoa olarak değiştirdiyse de bayrak üzerinde her hangi bir değişiklik yapılmasına gidilmemiştir. O günden bu güne aynı bayrak kullanılmaktadır.

Saint Vincent Bayrağı

San Marino Bayrağı