San Marino Bayrağı Açıklaması

 

San Marino İtalya yarım adasının merkez bölgesinde yer alan bir yerleşim bölgesidir. Aslında bu yerleşim merkezine küçük bir prenslik de denilebilir, tek gelir kaynağı kumarhaneleri ve turizmdir. 6 Nisan 1862 yılında kabul edilmiş olan San Marino bayrağı, dünyanın en eski bayraklarından biri olarak kabul edilir. Geçmişi 14. yüz yıla kadar uzanan arma, bayrağın mavi ve beyaz renklerini oluşturmuştur.  San Marino Bayrağı Anlamı zemin olarak üst kısım beyaz, alt kısım ise mavi olan iki eşit parçadan oluşmuştur. Bu iki rengin tam orta yerinde ise ülkenin armasının bulunduğunu görebiliriz. Milattan sonra 301 yılında kurulmuş olduğu söylenen San Marino, bu anlamda en eski devletlerden biridir ve kendine ait dünya üzerinde kullanılan bir bayrağa sahiptir. Bu bayrağın ulusal bayraktan tek farkı üzerinde armasının olmamasıdır.

Bayrağın asıl can alıcı noktası ülke armasıdır. Bu armada görülenler ise üç tepe ve bu 3 tepenin üzerine kurulmuş olan 3 kule vardır. Kulelerin üzerinde krallık tacı vardır ve tacın üst kısmında da Hıristiyanlık haçı bulunur. Bayrak üzerindeki bu simgeleri çevreleyen yeşil bir çelenk vardır ve çelengin alt tarafında beyaz bir şerit üzerinde “özgürlük” anlamına gelen Liberto yazısını görebilirsiniz. Bayrağın zemini teşkil eden renklerden üstteki beyaz olanı Titano gölünü, onu çevreleyen beyaz bulutları ve bu dağdaki karları temsil ediyor. San Marino Bayrağı Resmi mavi renklerle tamamlanmaktadır. Mavi renkler ülkenin üzerini sarıp sarmalayan masmavi gök yüzünü temsil ediyor.

Her ülke bağımsızlığının yegane sembolü olarak bayrağını seçeceği zaman onun tasarımına titizlikle özen göstermektedir. Geçmişi çok eski tarihlere dayalı olan San Marino gibi, İtalya merkezinde bir yerleşim alanı olması bile onun bayrak kullanmasına engel teşkil etmemiş. Geçmişten bu güne kadar gelenek ve kültür miraslarını ve bağlı oldukları dinin simgelerini bayraklarına taşımayı uygun bulmuşlar. Avrupa devletlerinin bir çoğunda Haç ve Hıristiyanlığı sembolize eden motif ve renkleri görmek mümkün. San Marino Bayrağı Açıklaması tüm bu saydığımız özellikleri bünyesinde barındırması ile biliniyor.

Samoa Bayrağı

Sao Tome Principe Bayrağı