Sao Tome ve Principe Bayrağı Açıklaması

 

Batı Afrika’da Atlas Okyanusunda bulunan bir ada devletidir Sao Tome ve Principe, Gabon’un hemen batısındadır. Bu ada devlet iki ada ülkesidir, birinin adı Sao Tome diğerinin ki ise Principedir. Ülke 12 Temmuz 1975 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş ve bayrağını dalgalandırmaya başlamıştır, Yasal olarak bayrağının kullanımı ise 5 Kasım 1975 tarihine rastlar. Sao Tome ve Principe Bayrağı Anlamı Pan Afrika renklerinin içeriği olarak da bilinir. Sarı, yeşil, kırmızı ve siyah, kara kıta olarak bilinen Afrika uluslarının bayraklarında en çok kullanmayı tercih ettiği renklerdir. Ülke bayrağı üstten aşağı doğru yeşil sarı ve yeşil eşit şeritlerin bölmesi ve gönder tarafında bulunan ve bu iki rengin ortasına doğru uzatılan kırmızı ikiz kenar üçgenin diklemesine yerleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Tam ortada bulunan altın sarısı rengin ortasında ise 5 köşesi bulunan 2 siyah yıldız konuşlandırılmıştır. Dilerseniz önce yeşil renkli kalın şeritlerin en anlama geldiğine bakalım; yeşil hemen her ülke bayrağında olduğu gibi Sao Tome ve Principe ülkesinin bayrağında bitki örtüsünü, verimli ve bereketli toprakları, tarımı ifade etmektedir. Sao Tome ve Principe Bayrağı Resmi sarı renkli şerit ile bütünlük sağlıyor, sarı renk ülke topraklarının sahip olduğu kakao ekili alanları ve bu kakao bitkisinin ülke ekonomisine sağladığı yararları sembolize ediyor. Kırmızı renkli ikiz kenar üçgen şekli de yine diğer ülkelerin bayraklarında da gördüğümüz gibi, ülke kurtarılıp bağımsızlığına kavuşurken yapılan savaşlarda dökülen kanları simgeler.

İki adadan oluşan bu cumhuriyetle idare edilen ülkenin bayrağında yer alan iki adet 5 köşeli siyah yıldız ise bu iki adanın temsil edilmesi anlamına geliyor. Sao Tome ve Principe Bayrağı Açıklaması bu sayede açıklığa kavuşturulmuş oluyor. Genel olarak Afrika ülkelerinin temasal renklerini bu ülkenin tasarlamış olduğu bayrakta da görmek sürpriz olmamıştır diye düşünüyoruz. Her kıta kendi fanatik renkleri ile anılmaya başlandığından beri bu kıta devletlerinin bayrakları da ufak tefek dokunuşlarla aynı renkleri taşımaya başlamıştır. Bu kısa ve net bilgi ile artık bir ülke bayrağını görünce hangi kıtanın ülkesi olduğunu tahmin edebilirsiniz.

San Marino Bayrağı

Seyşeller Bayrağı