Singapur Bayrağı Açıklaması

 

Uzak doğu ülkelerinden biri olan Singapur, 9 Ağustos 1965 tarihinde Malezya’nın boyunduruğundan kurtulup bağımsızlığını kazanmıştır. 1959 yılında bağımlısı olduğu İngiltere himayesi altında olmasına rağmen ayrılarak Malezya ile birleşme kararı almıştı. Sarawak, Kuzey Borneo ve Malaylarla bir federasyon oluşturmak isteyen Singapur bunun gerçekleşmemesi ile kendi başına yönetim şekli ile özgürlüğünü ilan etmiştir. 1965 yılında da bu gün kullanılan bayrak ulusal Singapur bayrağı olarak kabul edilmiştir. Singapur Bayrağı Anlamı için bayrağa bir göz atmak gerek. İki eşit kalınlıkta kırmızı ve beyaz iki şerit Singapur bayrağını tam ortadan iki eşit parçaya bölmüş. Üstteki kırmızı bölümün sol üst köşesinde beyaz bir hilal ve 5 tane 5 köşeli beyaz yıldız var.

Kırmızı rengin Singapur Bayrağı Anlamı olarak tüm insanların eşit ve kardeş olduğunu ve birlik beraberlik mesajı içerdiğini anlamak mümkün. Beyaz renk ise her zaman olduğu gibi barış ve saflığın, erdemin anlatımıdır. Kırmızı rengin üst kısmında yer alan beyaz hilal ise yükselen bir değer olan Singapur devletini ve yaşayan halkı temsil etmektedir. Beş beyaz 5 köşeli yıldızın anlamları da kendi aralarında farklılıklar göstermektedir. Biri, demokrasiyi, anlatırken bir diğer eşitliği, başka biri ilerleme, adalet ve barışı simgelemektedirler. Singapur bayrağının ilk tasarımı incelendiğinde görülür ki bu gün 5 tane olan yıldızın sayısı o zaman üç taneydi. Ancak Malezya Komünist partisinin bayrağında da 3 beyaz yıldızın bulunması nedeni ile yıldız sayısı beşe çıkarılmıştır.

Singapur’da yaşayan halkın büyük bir kısmı Çinlidir, bayrak hazırlanırken Çin bayrağından esinlenilerek Singapur bayrağının da kırmızı olması istenmişti ama kırmızı renk komünizmi çağrıştırdığı için kırmızı ile birlikte beyaz rengin de bayrakta yer almasına karar verilmiştir. Singapur Bayrağı Anlamı içeriğinde belirtmiş olduğumuz sebepleri görebilirsiniz. 1819 ile 1959 yılları arasındaki tam 140 yıllık süreçte Singapur semalarında İngiliz bayrağının dalgalanmış olması ve nihayetinde de Singapur’un kendi özgürlük simgesi olan bağımsızlık sembolü bayrağına kavuşmuş olması bu ülke tarihinin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Şili Bayrağı

Sırbistan Bayrağı