Slovenya Bayrağı Açıklaması

 

Alp dağları ile çevrelenmiş orta Avrupa ülkelerinden biri de Slovenya’dır. İtalya’nın kuzeyinde, Hırvatistan, Macaristan ve Avusturya ile komşudur.  Slovakya bayrağı da aynı diğer Pan- Slav kökenli ülkelerin bayraklarında olan renkleri taşımaktadır. Hatta ilk bakışta Slovakya devlet bayrağı ile karıştırılması da söz konusu olabilir zira renkler bire bir aynı kullanılmıştır. Bu uygulama başta Rusya olmak üzere bir çok Slav devletinin bayrağında vardır. Bayrakta üç eşit renkteki çizgi bayrağı enlemesine olarak 3 ayrı parçaya bölüyor, üstte beyaz, ortada koyu mavi ve en alt kısımda ise kırmızı var. Bayrağın göndere çekilen sol tarafında ise Slovenya’nın hanedanlık arması bulunuyor. Slovenya Bayrağı Anlamı renklerinden de anlaşılacağı gibi neredeyse orta Avrupa ve Rus devletlerinin tamamında kullanılmış olan renklerle süslenmiş.

Diğer ülkelerin bayrakları ile karıştırılmaması için Hanedanlık armasında değişiklikler yapılarak Slovenya bayrağının sol üst köşesine yerleştirilmiş. Örneğin armanın etrafı kırmızı renkli ince bir şerit ile çevrelenmiş, Slovak bayrağında bu şerit beyaz renktedir. Bayrak armasının en alt kısmında beyaz renkli ve üç tepeli yüksek bir dağ motifi var ve bu dağ Slovenya’nın en yüksek dağı olan Triglav dağı, bilindiği gibi bu dağın sivri üç tepe noktası bulunuyor. Dağın alt bölümünden geçen iki mavi renkli şerit ise ülkenin denize dökülen akar sularını sembolize etmektedir. Slovenya Bayrağı Resmi için bir de armada bulunan sarı renkli ve altı köşeli yıldızlara bakmak lazım.

Altın sarısı renkte olan yıldızların anlamı ise Slovenya’nın özgürlüğünün simgesidir ve bu yıldızların geçmişi 15. Yüz yıldan bile eskiye dayanan Slovenya Dükalığının ordusundan esinlenilmiştir. Slovenya Bayrağı Açıklaması yine geleneksel çizgilerden ayrılmadan oluşturulmuş bir içeriktedir. Sadece Hıristiyanlık dininin ifadesi olan haç bu ülkenin bayrağında bulunmuyor. Çok benzerlikleri olan Slovakya bayrağı ile aralarından ayrım yapılabilmesi için bayraklarını tasarlarken haç motiflerini kullanmamış Slovenya hükümeti. Slovenya 1992 yılında Yugoslavya Federasyonundan ayrılarak bağımsız bir devlet statüsüne kavuşmuştur. Sloven bayrak tasarımcısı olan Marko Pogacnik bayrağın son haline gelmesinde emeği geçen bir sanatçıdır.

Svaziland Bayrağı

Solomon Bayrağı