Solomon

Solomon Bayrağı Açıklaması

 

Uzun süre İngiliz Hükümetinin hakimiyeti altında kalan ve 7 Temmuz 1978 yılında bu ülkeden ayrılarak bağımsız olduğunu ilan eden Solomon Adaları, o tarihten çok az zaman önce kendi bayrağını tasarlayıp ana hatlarını belli etmişti. Bilindiği gibi Büyük Okyanus’ta bulunan Solomon adaları zincir halindedir. Bu ülke bayrağında ilk göze çarpan unsur bayrağın sarı bir çizgi ile çapraz olarak ikiye bölünmüş olmasıdır. Bu sarı çizginin üst tarafı koyu mavi renkte, alt tarafı ise yeşil renktedir. Mavi rengin sol üst kısmında ise bakıldığı zaman X harfi formatında olan 5 tane yıldız vardır. Bu yıldızlar beyaz ve 5 köşelidirler. Solomon Adaları Bayrağı Anlamı şu şekilde anlatılabilir:

Bayrağın üst bölümünü kaplayan mavi renk ülkenin içinde bulunduğu Büyük Okyanusu temsil etmektedir. Sağ üst taraftan sol alt tarafa kadar uzanan altın sarısı renkteki şerit ise güneş ışıklarını sembolize eder. Bayrağın altını kaplayan yeşil renkli bölüm de ülke topraklarının bereketli ve verimli olduğunu anlatır. Solomon Adaları Bayrağı Resmi içinde yer alan 5 köşeli 5 beyaz yıldız da Solomon adalarının bağımsızlığını kazanırken idaresinde olduğu 5 bölgeyi temsil etmektedir. Zaman içinde eğer ülkede bulunan yerleşim alanları ve idari bölgelerin sayısında bir artış olursa, o zaman bu beş beyaz yıldız adalar topluluğunu işaret eder diye de karar alınmıştır ( adalar toplamda 5 adadan oluşmuştur).

18 Kasım 1977 yılında bayrak bu günkü şekli ile ulusal bayrak olarak kabul edilerek göndere çekilmiştir. 1975 yılında ülke bayrağının belirlenmesi için bir yarışma düzenlendi ama katılan yarışmacıların tasarladığı bayrak modellerinin hiçbiri halk tarafından beğenilmedi ve eleştiri yağmuruna tutuldu. Ancak bu gün kullanılan bayrak da o ayrışma sonucu dizaynı yapılan bayraktır ve halen bu bayrak kullanılmaktadır. Solomon Adaları Bayrağı Açıklaması için yukarıda yapmaya çalıştığımız açıklamalar yeterli olacaktır sanırız. Belirttiğimiz gibi zaman içinde ne olur biter bilinmez ve Solomon Adaları bayrağı için yapılacak olası değişiklikleri yine internet sitemiz aracılığı ile kısa zaman dilimi içinde öğrenebilirsiniz.

Slovenya Bayrağı

Somali Bayrağı