Tacikistan

Tacikistan Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak 24 Kasım 1992 yılında resmi olarak kabl görmüş ve gönderde yerini almış bir ulus bayrağıdır.  Bayrak üç renkten meydana gelmiş ve sırası ile bu renkler en üst yatay şeritte yer alan kırmızı renk, ortada kırmızıdan daha geniş yer tutan beyaz renk ve en alt şeritte ise yeşil renk yerini almıştır. Ortada bulanan beyaz zemin üzerinde ise altın sarısı renkler ile devlet arması simgelenmiş ve bayrak bu günkü hali ile göndere çekilmiştir. Tacikistan Bayrağı Anlamı ise kırmızı renk ulusun topraklarını ve bağımsızlığını simgelerken dökülen kanları göstermektedir. Beyaz renk ise ülkenin en büyük gelir kaynağı olan pamuk ticaretini ve dürüstlüğün simgesi olarak bayrak üzerinde yerleştirilmiştir.

Tacikistan Bayrağı Resmi yeşil renk ise tarımı ve topraklarını bereketini temsil etmektedir. Bayrağın üzerinde bulanan altın sarısı devlet arması ise altın sarısı haç ve haçın üstünde yer alan yedi adet beşgen yıldızlar Tacikistan ulusunun egemenliğini ve dine bağlılığı, işçileri. Sosyal sınıfların bütünlüğünü ve tüm haklın eşit olduğunu göstermek için bayrağın beyaz kısmına yerleştirilmiş ve bu günkü hali ile hiç değişime uğramadan gönderde dalgalanmaktadır. Tacikistan bayrağı tasarım şekli ile İran bayrağına benzemekte iken Tacikistan devleti bayrağın farklı sırada dizilmesini sağlamış ve bayrağın renklerinde hiçbir oynama yapılmamıştır. 20.yüzyılın başında Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği uzantısı olarak Sovyet topraklarında kaldığı süre zarfında bayrağında yine aynı renkleri kullanmıştır.

Sovyetler birliği yönetimde olduğu dönemlerde Sovyetler birliğinin amblemi taşıyan bayrak 24 Kasım 1992 yılında bağımsızlığını alınca kendi tasarımı olan bayrağa tekrar kullanmaya başlamıştır. Bayrak bugün bayrak koruma yasası ile koruma altına alınmış ve boyutlarında ve renklerinde asla oynama yapılamayacağı resmi olarak belgelenmiştir. Tacikistan Bayrağı Açıklaması Ulus bayrağı olarak gönderde yerini alan bayrak özel devlet kutlamalarında devlet armalı bayrağı ile yerini almakta ve ülkesini temsil etmektedir.  Devlet armasında ise sol tarafta pamuğu temsil eden figürler, sağ tarafta ise buğdayı temsil eden çelenk görünürken orta kısımda ise ülkenin dağları ve dağların üstün de doğan güneş görünmektedir.

Tonga Bayrağı

Surinam Bayrağı