Tonga

Tonga Bayrağı Açıklaması

 

Tonga bayrağı eski tarihlerden kalan ve yeryüzünde bulanan en eski bayraklardan biri olarak tasarımı 1860 yıllarında tasarlanmış ve o dönemin hanedanları tarafından kullanılan bir bayrak olmuştur bayrak Kasım 1875 tarihide kabul edilmiş ve ülke bayrağı olarak o zamanda bu tarihe kadar kullanılan en nadir bayraklardan biridir. Bayrak iki ana renk den meydana gelmekte ve kırmızı ve beyaz rengin hâkim olduğu ülke bayrağıdır. Kırmızı zemin üzerinde sadece göndere gelen sol üst köşeye yerleştirilen dikdörtgen beyaz zemin içine kırmızı haç işareti yerleştirilmiştir. Tonga Bayrağı Anlamı ise kırmızı renk İsa’nın çarmıha gerildiği zaman dökülen kanın temsil eder.

Tonga Bayrağı Resmi İsa tarafından kurtulacaklarına ve kurtuluşun ondan geleceğini hatırlatmak ve onu unutmamak adına yapıldığına inanılır ve Tonga hakli bu inanca sonsuz saygı duyar. Bayrak da bulanan beyaz renk saflığı ve iyi niyeti temsil ederken, haç ise Hıristiyan dinine bağlı olduklarını temsil eder. Ülkenin ilk bayrağı beyaz zemin üzerinde kızıl haçın oluşması ile yapılandırılan bayrak tıpkı “Kızılhaç “ bayrağını ile aynı olması dolayısı ile bayrak kırmızı zemine taşınmış ve 1866 yılında bayrak son hali ile göndere çekilmiştir. Tonga bayrağını tasarlayan Tonga Kralı George Tupou sol köşesinde Kızılhaç büyük bir ihtimal ile İngiliz bayrağından esinlenerek bayrağa koyduğu sanılmaktadır. 1875 yılında tonga yasasına göre bayrak yasası ile resmen kabul edilmiştir.

Bayrak için çıkartılan özel yasa ile bayrak koruma altına alınmış ve kesinlikle renginde ve oranlarında oynama yapılamayacağı belirtilmiş ve en ufak bir oran değişiminde bunun cezalandıracağı vurgulanmıştır. Tonga Bayrağı Açıklaması Tonga ülkesi 197o yılında İngiliz sömürgesinden kurtulmuş ve bağımsız lığın ilan ederek kendi bayrağını göndere çekmiştir. Bayrak hala aynı hali ile gönderi süslemekte ve ülkesini temsil etmektedir. 1862 yılında ilk meclis konuşmasında Krallın konuşması büyük bir etken olmuş ve bugün kullanılan bayrağın ta sarımı daha o zamandan ortaya çıkmıştır. Devlet armalı diğer bayrak ise özel törenlerde kullanılmakta ve ülkeyi ziyarete gelen devlet adamlarını karşılamak için kullanılmaktadır.

Togo Bayrağı

Tacikistan Bayrağı