Umman

Umman Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak ilk kez 18. yüzyılda kullanılmaya başlanmış daha sonra bayılan değişiklikler ile bugün kullanılan bayrak olarak bayrak olarak 18 Kasım 1995 yılında göndere çekilmiştir. Umman bayrağı üç renkten hazırlanmış ve üç eşit şeritten meydana gelmiştir. En üst bölüme beyaz renk yerleştirilirken ortaya kırmızı renk gelmiş ve en alt kısma ise yeşil rengi simge olarak kullanmışlardır. Umman Bayrağı Anlamı ise beyaz renk ülkenin dini liderini temsil ederken aynı zamanda bolluğu ve geleceğini de simgelemektedir. Kırmızı rengi ise bağımsızlığın almak için verdikleri mücadelede akan kanları temsil ederken yeşil renk İslam’ın rengi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülke’de yeşil dağlar diye adlandırılan Al Jabal al Akhdar dağlarını da simgelemektedir.

Umman Bayrağı Resmi 1932 yılında sol eğilimli Umman halk kurtuluş Cephesi gerilla mücadelesi ile babasının yerine gecen kâbus bin Said, 1975 yılında bayrağın tasarımların ile ilgilenmiş ve 1971 yılında Birleşmiş Milletlere katılan Umman 1981’de körfez İşbirliği Konseyi kurucu üyeleri arasında yer almıştır. 1992 yılında yemenle imzaladığı anlaşma ile sorunları ortadan kaldıran Umman yönetimi 25 yıllık sınırı sorunu çözmüş ve 1.Dünya savaşında İngiltere ile anlaşması ile Osmanlı İmparatorluğuna bağıl bir vilayet iken Osmanlıdan ayrılmıştır. O tarihten sonra kendi bağımsızlığın ilan eden ülke yönetimi kendi ulusal bayrakların bira kaz değişiklik yaparak yeniden tasarlanmış ve bugün ki hali ile göndere çekmiştir.

Daha sonra ülke yönetiminin çıkarttığı bayarak yasası ile bayrak konuma altına alınmış ve boyutlarında ve oranında hiçbir kaydırma yapılmadan yeniden yapılandırılacağı zaman bu orana sadık kalınmasın karar verilmiş ve resmiyet kazanmıştır. Umman bayrağın her ülke bayrağı gibi göndere çekebilmek sadece görevli kişilere vermiş ve bayrağa her türlü ö zenin gösterilmesi sağlanmıştır Bayrak yırtılamaz, ayaklar altına alınamaz ve kirletilemez. Umman Bayrağı Açıklaması devlet arması olan bayrak ise sadece özel davetlerde ve ülkenin milli Bayramlarında ve kurtuluş günü göndere çekiliyor ve ülkenin ulus bayrağı ile ülkesini temsil ediyor. Tüm bayraklar gibi umman da kendi bayrağına karşı manevi saygıyı her zaman gösterebiliyor.

Ukrayna Bayrağı

Ürdün Bayrağı