Ürdün Bayrağı Açıklaması

 

1921 yılında bayrağın tasarımları yapılmış ve bayrak 16 Nisan 1928 yılında resmen kullanılmaya başlanılmıştır. Bayrak üç eşit yatay şeritten meydana gelmiş ve sırası ile en üste siyah şerit gelirken ortaya beyaz renk yerleştirilmiş ve en alt eşit şerit’e ise yeşil renk konuşlandırılmıştır. Bayrağı gönder tarafından dalgalanan ucuna doğru üçgen olarak uzanan kırmızı bir alan daha yerleştirilmiş ve bu kırmızını üstüne beyaz altıgen bir yıldız yerleştirilmiştir. Ürdün Bayrağı Anlamı ise en üst şerit’ de yer alan siyah renk bu zamana kadar yapılan savaşları ve düşman saldırılarını, beyaz renk ise hoşgörü ve iyiliği ve dürüstlüğü simgelerken, yeşil bereketli toprakları ve doğasının renklerin ifade etmek için bayrağa yerleştirilmiştir.

Ürdün Bayrağı Resmi kırmız renk ise bu zamana kadar dökülen şehitlerin kanların göstermek için bayrağa simge olarak yerleştirilmiştir. Kırmızını üstüne yerleştirilen sekizgen yıldız ise Kur’an-ı kerimin yedi ayetini simgelemektedir. Tam kırmızı rengin ortasında olası ise aynı zamanda bu yıldızın Arap halkını temsil ettiği düşünülmektedir.25 Mayıs 1946 yılında İngiliz sömürgesinden bağımsızlığın kazanan ülke Ürdün Haşimi Krallığı adı altında bayrağını kullanmaya başlamıştır. 1916 yılında Ürdün halkın Osmanlı İmparatorluğuna karşı ayaklama çıkarttığı zaman bu bayrak Arap isyanın simgesi olarak kullanılmış ve bu gün bazı değişiklikler yapılarak tekrar Ürdün bayrağı olarak kullanılmaya başlamıştır. Bayrak daha sonra çıkan bayrak yasası ile koruma altına alınmıştır.

Ürdün devlet armasında ise tam armanın ortasında yer alan kartal figürü kanatlarını açmış ve dairenin üstünde tünemiş bir halde ifade edilmiş ve Ürdün halkını her kötülükten koruyacağı anlamına gelen bu figür ortaya çıkmıştır. Kartalın sol ve sağına yerleştirilen Ürdün bayrağı ve savaş mızrağı ülkeleri için her zaman savaşa hazır oldukların ifade etmektedir.  Ürdün Bayrağı Açıklaması Kartalın en üstüne ise yerleştirilen taç ile Ürdün halkının her zaman krallarına saygı duydukların gösteren bir amblem bulunmaktadır. Devlet armalı bayrak ise ulus bayrağı ile birlikte öz el bayramlarda ve devlet adamların karşılamakta kullanılıyor ve bayrak yasasına göre ise göndere sadece görevlileri tarafında çekilebiliyor.

Umman Bayrağı

Uruguay Bayrağı