Uruguay

Uruguay Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak ilk kez 11 Temmuz 1830 yılında resmi olarak kullanılmaya başlamış ve bayrak düz bir zemin üzerinde iki renk kullanılarak tasarlanmıştır. Sekiz yatay çizgiden meydana gelen bayrak sırası ile beyaz ve mavi olarak eşit şerikler halinde bayrağa yerleştirilmiştir. Uruguay Bayrağı Anlamı bayrağın göndere çekilen direk ucuna yakın yerinde beyaz olarak bırakılar ve üstüne insan yüzü yerleştirilmiş bir Mayıs güneşi simgesi yerleştirilmiş ve on altı adet ışın mevcuttur. Bayrak Arjantin bayrağından esinlenerek hazırlanmıştır. Bayrakta yer alan mayıs güneşi özgürlük ve bağımsızlığı temsil ederken bayrakta bulanan şerit sayısı ise bayrağın göndere çekildiği zaman ülkeni şehirlerini temsil etmektedir.

Uruguay Bayrağı Resmi Uruguay brezilya sömürgesi iken 1825 yılında bağımsızlığın ilan eden bir ülke olarak bayrağı en eski bayraklardan biri konumundadır. Bayrağın tasarımı yapılırken Arjantin bayrağı ve Amerika bayrağı model alarak yapıldığı düşünülmektedir. Ülkenin 1828 yılında göndere çektiği bayrak ile aynı özellikleri taşıyan bayrak da sadece yas ı güneşinin ışınları azaltılmış ve üzerinde birkaç düzeltme yapılarak göndere ç ekilmiş bir bayrak olmuştur. Bayrak yasası ile bayrak resmen kabul edilmiş ve bayrak kanunu ile koruma altına alınmıştır. Bugün işyerlerinde sekiz saatlik çalışma yasasını ilk kez kendi ülkesinde uygulayan ülke olarak tarihe geçmiştir. Devlet arması ayrı bir bayrağı daha olan ülke armalı bayrağın devlet dairelerinde kullanmaktadır.

Devlet armasında ise yine en üstte o n iki ışınlı insan yüzü olan Mayıs Güneşini kullan ülke arması güneşin altına ise bayrağında yer alan mavi ve beyaz renkleri de yerleştirmiş.  Yatay ve dikey şekilde dört parçaya bölünen armanın içine ülke için çok önemli olan altın sarısı ile inek simgesi ve sol tarafa ise siyah simgeli at figürünü yerleştirmiş.  Amblemi yine sol tarafına adaleti temsil eden teraziyi diğer tarafına ise denizi ve eski yönetime bağlılığı simgeleyen şato simgesini yerleştirmiştir. Uruguay Bayrağı Açıklaması armalı ve ulus bayrağı ile ülkesini en temsil etmek için devlet törenlerinde göndere çekilen armalı bayrakta ulus bayrağı ile dalgalanmak da ve ülkesini temsil etmektedir.

Ürdün Bayrağı

Trinidad ve Tobago Bayrağı