Vatikan Bayrağı Açıklaması

 

Vatikan bayrağı 1825 yılında kullanılmaya başlayan en eski bayraklardan bir olup resmi olarak kabul görmesi 8 Haziran 1929 yılında olmuş bir ulus bayrağıdır. Bayrak çok eski tarihte kullanılmaya başlandığı halde bilinmeyen sebeplerden dolayı 1929 yılında resmi olarak göndere çekilmiş ve bayrak kanunu ile bayrak konuma altına alınmıştır. Bayrak iki renk olarak tasarlanmış ve iki dikey parça halinde sarı ve beyaz olarak kabul görmüştür. Vatikan Bayrağı Anlamı, bayrak da gönderi tarafında yen alan sarı renk Aziz Peter’in anahtarını altını ve metal, gümüşü simgelerken, beyaz taraf ise aflığı ve dini temsil etmesi için bayrağa yerleştirilmiştir, beyaz zemin üzeride ise Aziz Patrus’un çapraz anahtarı ve piskoposluk tacı bulunmaktadır.

Vatikan Bayrağı Resmi İtalya sömürgesi altında yıllarca kalan ve 11 Şubat 1929 yılında bağımsızlığın kazanan Vatikan daha sonra resmi olarak bayrağın göndere çekerek bağımsız bir ülke olduğun tüm dünyaya duyurmuş bir ülkedir. Ülke dünya üzerinde en az nüfusa ve coğrafi alana sahip bir ülke olma bakımdan Monako’dan sonra ikinci ülkedir. Dünya üzerinde yaşayan Hıristiyanlar için çok kutsal bir ev gibi görünen Vatikan Papanın yaşadığı yer olarak kutsal toprak gibi görünür. Bayrak oranı ise 1,1 olarak kabul görmüştür. Armalı bayrağın üstünde yer alan anahtarlardan bir tanesi sarı renkli, diğeri ise beyaz renk olarak bayrağa işlenmiştir.

Anahtarların üstünde ise papanın ayin sırasında kullandığı tacı ve tacın üstünde Hıristiyan âlemini haç işareti bulunmaktadır. İki anahtarı birbirine bağlayan kırmızı renkte ayinde kullanılan tesbih anahtarların içinden geçerek simge halinde bayrağa işlenmiş bulunmaktadır. Bayrak diğer ülke bayraklarından küçük olarak dizayn edilmiş oranı çok küçüktür. Vatikan Bayrağı Açıklaması Bayrak resmi olarak bayrak kanunu ile koruma altına alınmış ve yeni bir bayrak tasarımı yapılmasına olanak verilmemiş ve yırtılan ve yıpranan bayrak yerine aynı boyutlarda ve oranda yapılması öngörülmüş ve bayrağa hakaret ve küfür yasaklanmıştır. Bayrağa sözlü ve yazılı hakaret edilmesi suç sayılmakta ve göndere sadece görevli kişiler tarafından çekilmesine izin verilmektedir. Bayrak Vatikan gönderlerini süslemekte ve varlığın ispat etmektedir.

Vanuatu Bayrağı

Venezuela Bayrağı