Yeşil Burun

Yeşil Burun Bayrağı Açıklaması

 

Portekizce olarak Cabo Verde diye biline  Yeşil Burun, Atlas Okyanusunda bulunan Afrika ülkelerinden biridir. Adalar ülkesidir 10 tane büyük ve 8 tane de adacık diyebileceğimiz küçük adadan oluşmuştur. Bu adalarda eskiden yerleşim hayatının olmadığı bilinmektedir ta ki Portekizliler 1456 yılında gelinceye dek. O zaman burada yaşayanlar köle olan Afrikalılar ve Portekiz nüfusundan oluşmuştur. Ada ülkesi 1975 yılında Portekiz sömürgesi olmaktan çıkıp kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu gün kullanılan Yeşil Burun bayrağı ise 1992 yılının 22 Eylül tarihinde ilk kez göndere çekilerek dalgalanması sağlanmıştır. Yeşil Burun Bayrağı Anlamı ise ülke tarihinde yaşanılanlarla doğru orantılıdır

Bayrağın zemini mavi renktedir, orta yerinde ise aşağıya doğru inen beyaz ince bir şerit vardır, bu beyaz şerit bayrağın yarısını yine yarıya bölecek şekilde konumlandırılmıştır. Yani şöyle diyebiliriz, bayrağın üst yarısı mavi renkte, diğer yarısı ise beyaz şeritlerle birkaç parçaya bölünmüştür. Beyaz iki şeridin arasında aynı kalınlıkta kırmızı tek bir şerit vardır. Bu renkli şeritlerin üstünde ise göndere daha yakın olacak biçimde yani tam orta yerde değil, sarı renkte 10 adet dairesel olarak yerleştirilmiş 5 köşeli yıldızlar vardır. Yeşil Burun Bayrağı Resmi bu renk ve motiflerin birlikte kullanılması ile anlatılmaktadır.

Mavi zemin bu adalar ve adacıklar ülkesin içinde bulunduğu Atlas Okyanusunu ve üzerindeki mavi gök yüzünü temsil etmektedir. Beyaz renkteki ince şeritler başka ülkelerin bayraklarında da görüldüğü gibi barışı simgeler, kırmızı renkteki tek şerit de umut anlamına gelmektedir. Yeşil Burun Bayrağı Açıklaması sarı renkteki 10 tane beş köşeli yıldız ile tamamlanır. Bu yıldızların 10 tane olması ada devletinin üzerinde kurulduğu 10 adet adayı sembolize etmektedir. Bayrakların dairesel bir bütünlük içinde olması da ada halkının birlik ve beraberliğinin göstergesidir. Ayrıca kırmızı ve beyaz şeritler adanın refahı ve ilerlemesi için gerekli olan ve alınması gereken uzun yol anlamına da gelmektedir. Renkleri her ne kadar Pan Afrika renklerinden olmasa da Yeşil Burun ada devleti bir Afrika ülkesidir.

Yeni Zelanda Bayrağı

Yunanistan Bayrağı