Yunanistan Bayrağı Açıklaması

 

Balkan ülkelerinden biri olan ve en eski medeniyetin beşiği olarak kabul edilen Yunanistan bizim sınır komşumuzdur ve Osmanlıdan günümüze kadar çok çekişmeli olaylar yaşanmıştır aramızda. Tarihin bilinen en eski devletlerinden biri olan Yunanistan’ın bayrağında çok fazla değişiklikler görmek mümkün değildir. Eskiden beri beyaz ve mavi renkleri bayrağında kullanan ülkenin bu günkü bayrağında da bu iki temel rengi görebilirsiniz. Özgürlük için yapılan mücadelelerde Yunan askerleri mavi renk kıyafet giyerler ve mavi renkli bayraklar taşırlarmış. Yunanistan Bayrağı Anlamı bu renklerin ifadeleri ile şekilleniyor. Yunan mitolojisinde güzellik tanrıçası Afrodit denizin köpüklü beyaz dalgaları arasından çıka gelmiştir.

Yunanistan bilindiği gibi yakın zamanlara kadar krallık ile idare edilen bir ülkeydi ve bu zaman içinde kraliyet bayrağı kullanılırdı. Ancak 1978 yılından sonra bu gün kullanılan bayrak ulusal bayrak olarak göndere çekildi. Yunanistan Bayrağı Resmi Ege denizinin ifade edilişidir. Yunan halkı bayraklarının gönderlerde dalgalanırken gördükleri zaman akıllarına hemen köpüklü dalgalar içindeki bu deniz geliyormuş. Bayrak mavi ve beyaz çizgilerin eşitliği altındadır. Mavi renk hem denizi ve hem de gök yüzünün göstergesidir. Beyaz renk ise Ege denizinin dalgaları olarak algılanmaktaymış. Helen mirası olarak mavi rengi her zaman Yunanistan ile özdeşleştirmek mümkündür.

Beyaz ve mavi çizgilerin 9 tane olması da Yunanlıların Osmanlı hükümetinden istediği 9 dileğin sembolü oluyormuş. Bu dilek nedir derseniz ortada net bir açıklama yok zira Osmanlı toprağı olduktan sonra da Yunan halkı her zaman dilini ve dinini korumuş ve istediği gibi ibadet ederek konuşmasına bir set çekilmemiştir. Ancak Yunanca özgürlük kelimesinin de 9 harften oluştuğunu söyleyebiliriz, yani bu eşit aralıktaki 9 mavi ve beyaz çizgi aynı zamanda özgürlük anlamına da gelebilir.  Bayrağın sol üst köşesinde bulunan mavi zemin üzerine beyaz haç ise ülkenin Ortodoks kilisesine olan bağlılığının simgesidir, Yunan halkı Ortodoksluğun temelindedir ve kiliseleri her zaman dolup taşarak dinlerine olan bağlılıklarını ifade ederler. Yunanistan Bayrağı Açıklaması için ana hatlarını belirlemeye çalıştık.

Yeşil Burun Bayrağı

Yemen Bayrağı