Zambiya Bayrağı Açıklaması

 

Zambiya, Güney Afrika ülkeleri arasında yer alır. Burada yaşayan eski halk hakkında biline fazla bir şey yoktur, ancak Portekizliler 1514 yılında buraya gelerek ülke nüfusunu oluşturmuşlardır. Yer altı zenginlikleri ile bilinen ülke bu yüzden sömürgeci devletler arasında her zaman popüler olmuştur. İlk kez 24 Ekim 1964 yılında Zambiya bayrağı kabul edilerek dalgalanmaya başlamıştır ve 1996 yılında yapılan bazı değişikliklerle bu günkü halini almıştır. Zambiya Bayrağı Anlamı renk ve figürleri ile bütünlük sağlamaktadır. Ülkede kabul edilen yasalara göre bayrak ancak gün doğumu ve gün batımı zamanlarından göndere çekilerek dalgalandırılıyor.

Bayrağa bakıldığı zaman yeşil rengin hakimiyetini görmek mümkün. Zemini yeşil olan bayrağın dalgalanan kısmı çeşitlendirilmiş. Bayrağın sağ alt köşesinde başta kırmızı, sonra siyah ve en sağ tarafta da turuncu olmak üzere diklemesine konulmuş aynı kalınlıkta şeritler bulunuyor. Bu çizgilerin ortasında bulunan siyah şeridin tam üstüne gelen yerde turuncu bir kartal motifi var. Zambiya Bayrağı Resmi ülke tarihinden kesitleri anlatıyor. Yeşil renk doğal ortamın ağaçlarını, bitki örtüsünü, ülke topraklarının bereketli ve verimli oluşu ile yer altı zenginliklerini ifade ediyor. Diklemesine yerleştirilmiş renklerden kırmızı olanı, ülkenin özgürlüğünü kazanması için verilen mücadeleleri ve akan kanı temsil etmektedir. Siyah rengin anlamı ise yerli halktır, turuncu renkli en sağdaki şerit ise özellikle bakır madenine işaret etmektedir. Bilindiği gibi Zambiya bakır madenleri bakımından çok zengin bir ülkedir.

Resimde yer alan sarı ve kanatları uçar gibi hareketli açılmış olan kartal ise özgürlüğü anlatırken aynı zamanda ülkenin arması olarak da bilinmektedir. Kartal, ülkenin giderek yükselen bir değer olduğunu ve ülke halkının he sorunun üstesinden başarı ile gelebileceğini gösterir. Zambiya Bayrağı Açıklaması bu şekilde açıklanabilir. Ülke Büyük Britanya’dan bağımsızlığını kazanınca önceki adı olan Kuzey Rodezya’yı değiştirmiş ve Zambiya olarak isim almıştır. 1964 yılından 1996 yılına kadar kullanılan bayrağın zeminin daha koyu yeşil olduğu biliniyor. O tarihten sonra yapılan değişiklikle bayrağın zemininin daha açık tonda yeşil olması kararlaştırılmıştır.

Almanya Bayrağı

Zimbabve Bayrağı