Zimbabve Bayrağı Açıklaması

 

Zimbabve de Güney Afrika ülkelerinden biridir ve uzun yıllar sömürge devleti olarak kalmıştır. 1965 yılında İngiliz hakimiyetinden kurtulan ve Güney Rodezya adı ile anılan Zimbabve 17 Nisan 1980 tarihinde ise Rodezya’dan da ayrılarak Zimbabve adını almış ve 18 Nisan 1980 tarihinde bu gün kullanılan bayrağı ulusal bayrak olarak kabul etmiştir. Zimbabve Bayrağı Anlamı içerik olarak diğer Pan Afrika renkleri ile hazırlanmış olan ülke bayraklarından ayrılamaz. Afrika kıtasının özgürlüğü ve köleliğin kaldırılması için mücadele verenler ve bazı koloniler yeşil, kırmızı ve sarıyı Pan Afrika renkleri olarak kabul ederler. Afrika kıtasının bağımsızlığını ilk kazanan ülkesi olan Etiyopya bayrağı bu ülkelere ilham veren bayrak olmuştur.

Ülke bayrağına saygısızlık yapan veya hakaret edenler suçlu sayılarak 2 yılı aşmayan hapis ve 1.000 doları geçmeyen para cezası ile cezalandırılırlar. Zibabve bayrağına baktığınız zaman eşit kalınlıkta olan yedi şeridi göreceksiniz. Bu şeritler yatay olarak konumlandırılmışlardır. En üstte yeşil, sonrasında sarı, kırmızı, siyah, yine kırmızı ve sarı ve en altta da yeşil renk bulunur. Siyah renkli şerit bayrağın tam ortasına denk gelmektedir. Zimbabve Bayrağı Resmi göndere çekilen, en sol tarafta bulunan ve ülkeye has bir kuşun figürü ile tamamlanır. Bu kuş Zimbabve kuşu olarak bilinir. Sol taraftan ortadaki siyah rengin ortasına doğru diklemesine doğru gelen üçgen biçiminde beyaz renk ve onun da ortasında kırmızı bir yıldız ve onun da üstünde Zimbabve kuşu bulunur.

Kırmızı rengin anlamı bu bayrakta da mücadele zamanında askerlerin döktüğü kanı simgelemektedir. Siyah renkli şerit Afrika ve Zimbabve halkını ifade ediyor, yeşil renk ülkenin doğal güzelliklerini ve bereketli tarım alanlarının göstergesidir. Sarı renk ülkenin yer altı zenginliklerini özellikle de bakır madenlerini simgeler. Beyaz rengin anlamı Zimbabve bayrağında da barış sembolü olarak bilinmektedir. Zimbabve Bayrağı Açıklaması Pan Afrika renkleri olarak bilinen  tüm renklerin kullanılması ile neticelenmiştir. Zimbabve kuşu ülkenin ulusla sembollerinden biri olarak kullanılır, kuşun arkasındaki kırmızı renkli yıldız ise sosyalizmi anlatmaktadır.

Zambiya Bayrağı

Yeni Zelanda Bayrağı